Цивільний шлюб і розділ майна

цивільний шлюб

Згідно зі статтею 74 Українського Сімейного кодексу майнові відносини цивільних чоловіка і дружини прирівняні до прав і обов'язків пар, що живуть в офіційному шлюбі. Процедура розділу спільно нажитих квартир, автотранспорту, банківських рахунків різниться для осіб, чий шлюб оформлений або не оформлений офіційно.

Щоб розірвати цивільні відносини і не залишитися ні з чим, потрібно знати, як відбувається розподіл майна в цивільному шлюбі і приготуватися захищати свої інтереси. Найголовніше - довести факт спільного проживання.

Коли співжиття визнається цивільним шлюбом?

У цивільного шлюбі є кілька явних ознак. Чоловік і жінка вважаються фактичними подружжям, якщо вони:

 1. живуть під одним дахом і мають інтимні стосунки протягом певного часу;
 2. спільно вирішують побутові питання, разом ведуть господарство;
 3. набувають майно спільно.

Як довести факт спільного життя?

Співмешканець, якому вигідно промовчати про відносини з колишньою «половиною», може визнати факт сімейного життя тільки під вантажем незаперечних доказів. Серед них:

 • Показання рідних, сусідів, дітей;
 • Паперові листи;
 • Електронне листування, пости в соціальних мережах;
 • Спільна присутність на святах, урочистостях;
 • Спільні поїздки на відпочинок, підтверджені фотографіями, ваучерами з готелів;
 • Будь-які платіжні документи: чеки, квитанції, банківські виписки, які доводять покупку речей або оплату кредитів;
 • Реєстрація по одному місцю проживання;
 • Проплачені квитанції за воду, електрику, газ.

Пошук і оформлення подібних доказів часто виявляється складним. Роздруківки з соцмереж необхідно завіряти у нотаріуса. Для кореспонденцій і розписок, складених від руки, іноді потрібно почеркознавча експертиза. Далеко не всі здатні надати чеки на цінні речі, придбані за роки шлюбу. Це робить процес розгляду довгим і важким.

Якщо є діти

При розлученні судді намагаються максимально врахувати інтереси дітей, які рівні у своїх правах на матеріальні блага з неповнолітніми, народженими в звичайному шлюбі. Майно, оформлене на дитину, суд не передасть одному з подружжя.

Єдина перешкода, яка може виникнути на шляху до реалізації майнових прав дитини при розлученні цивільних батьків, - відсутність встановленого батьківства. Поки документ не буде надано, оперувати інтересами неповнолітнього не вийде.

deti i razvod

Які права має дитина?

Дитина залишається найчастіше з матір'ю, але від другого з батьків вона має право отримувати:

 • Грошове утримання.
 • Зустрічі, спілкування.
 • Можливість користуватися житловою площею.
 • Спадкові права.

Цивільний шлюб і розділ майна після смерті одного з подружжя

Лише в одному випадку закон повністю стоїть на боці вдови або вдівця: якщо її (його) ім'я вписано в заповіт. В іншому випадку спадщина ділиться між родичами покійного в порядку черговості спадкування. Цивільних дружин і чоловіків в цьому переліку немає, і ймовірність отримання частки спадщини померлого чоловіка залежить від можливості довести, що пара жила під одним дахом.

Якщо доведено, що мав місце цивільний шлюб, розділ майна після смерті одного з подружжя відбувається за участю коштів другої половини, який займає своє законне місце в черговості спадкоємців.

Судова практика

Зважаючи на відносно недавнього зрівняння прав цивільного подружжя з офіційними, судова практика поділу майна при цивільному шлюбі ще не є до кінця налагодженим механізмом. При серйозних матеріальних домаганнях важливо забезпечити собі підтримку досвідченого юриста.

При неофіційних стосунках чоловіка і жінки розділ матеріальних благ по суду - кропіткий процес. Він ускладнюється тим, що відповідач має повне право розпоряджатися на свій розсуд річчю, купленої за період сімейного життя, якщо право володіння оформлено на нього. На день винесення рішення автомобіль, дача або велика техніка може вже неодноразово змінити господаря.

Щоб уникнути цих складнощів, слід ще на ранніх стадіях тяжби домогтися арешту цінностей, що підлягають розподілу.

Штамп про шлюб вже давно не сприймається українським суспільством обов'язковим елементом шлюбу, але розподіл майна в цивільному шлюбі на порядок складніше. Про це варто задуматися, погоджуючись на неофіційні сімейні відносини.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect