Земля під самобудом: як узаконити?

legalize samostroy

Процес узаконення самовільної забудови вкрай складний, оскільки вимагає від власника отримання великої кількості документів і проходження спеціальних перевірок. Самостійне оформлення дозвільної документації може зайняти дуже багато часу. Власникам рекомендується звертатися за юридичною консультацією до фахівців.

Що відноситься до об'єктів самобуду

Так як узаконити самобуд, тобто самовільну забудову, знадобиться у будь-якому випадку, власник зведеної будівлі повинен знати, в яких випадках воно вважається несанкціонованим. Будь-яке будівництво проводиться тільки після отримання дозвільної документації від відповідних інстанцій. При її відсутності зведений об'єкт завжди вважається нелегальним, тобто не може бути проданий або куплений, переданий у спадок і т.д.

Перелік самобуду:

 • приватні будинки житлового типу;
 • дачні будиночки;
 • гаражі;
 • господарські об'єкти;
 • будови промислового і цивільного будівництва.

Оформлення самобуду для згаданих категорій є обов'язковим. Подібна ситуація з неузгодженими будівлями вважається частим явищем, оскільки не існує досить прозорого способу узгодження будівництва для приватних осіб. Відносно різних компаній, тобто юросіб, діють інші вимоги, оскільки мова йде найчастіше про зведення нежитлового приміщення. Якщо ж процес оформлення зачіпає незначні господарські будівлі на землі, що перебуває у власності, провести процедуру легше.

Як узаконити об'єкт в Україні

Головний момент - документація. Перелік документів для узаконення самовільної будівлі включає в себе досить багато пунктів. Самостійно зібрати пакет і перевірити його на відповідність встановленим вимогам, що пред'являються державою, вкрай складно.

Як узаконити самовільне будівництво будинку, якщо земля муніципальна або знаходиться у власності:

 • зібрати пакет необхідних документів;
 • пройти всі перевірки відповідно до вимог;
 • отримати дозвільну документацію від уповноважених органів.

Хоча процедура здається простою, на один збір документів може піти кілька місяців. Пакет повинен містити документацію, що підтверджує не тільки право власника, а й масу інших технічних моментів. У разі, якщо будівля не відповідає державним вимогам, вона буде знесена в установленому законом порядку.

Цей процес відзначити не вийде, так як будова може загрожувати мешканцям, які перебувають на його території, або найближчим сусідам і іншим будівлям. Крім цього, мова нерідко йде про порушення комунікацій, що пролягають через ділянку. У багатьох випадках це може привести до серйозних аварій і порушення постачання громадян водою, електричному і газом.

Який самобуд виділяють:

 • будова знаходиться на земельній ділянці, який не призначений для приватного будівництва або на якому заборонено зведення будь-яких будівель взагалі;
 • у власника самовільної будови немає ніякої дозвільної документації, будівництво не було погоджено з уповноваженими органами;
 • будівлю або споруда зведені з незначним або серйозним порушенням встановлених державою норм - виявлення порушень проводиться виключно спеціальними організаціями, що мають право на проведення відповідної експертизи;
 • реконструкційні роботи, перепланування, зміна фасадної частини будівлі - оскільки відбувається самовільна зміна оригінального будівельного проекту без належного узгодження, теж вважається самобудом як щодо житлових, так і нежитлових приміщень та будівель (наприклад, реконструкція історичних пам'яток, що знаходяться в аварійному стані).

Особливості процедури

Щоб узаконити самовільну будову, потрібно звернутися до кваліфікованих фахівців (адвокат із земельних питань). Самостійно добитися дозвільної документації дуже складно, оскільки необхідно врахувати масу нюансів і факторів, перевірити всі документи на відповідність встановленим вимогам і переконатися в тому, що будова дійсно відповідає всім критеріям. Фахівці компанії знають, як оформити самобуд і зробити це в найкоротші терміни.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect