Що робити якщо пропущений термін вступу в спадщину

Цивільний Кодекс України говорить: «Для прийняття спадщини відводиться 6 місяців з моменту дня смерті або оголошення спадкодавця померлим». Ці терміни оформлення спадщини поширюються на всі категорії спадкоємців (за законом чи за заповітом). Але трапляється так, що українці з різних причин пропускають потрібну дату. Як вступити в спадщину, якщо пропущений термін подачі заяви? Відповідь на це питання отримаємо у юристів компанії «ILP».

Коли виникає право на спадщину?

Право на спадщину виникає в момент його відкриття, тобто після смерті людини. Підстави для отримання майна у власність заявника:

  1. Заповіт.
  2. Рідство з померлим (згідно з ЦКУ, встановлюється ступінь родинного зв'язку претендентів з спадкодавцем).

Порядок процедури наступний: в період до півроку з дня смерті людини його родич (або родичі) подає заявку до держнотаріусів. Юрист перевіряє підстави для вступу претендентів у спадок і факт смерті спадкодавця. Через час видається свідоцтво.

Якщо ж спадкоємці не з'явилися, відкривається виморочений спадок. Через 1 рік за рішенням суду майно переходить до місцевої ради.

Способи прийняття спадщини

Навіть якщо ви прострочили граничну дату вступу в спадщину, можливо, ви вже фактично взяли майно після смерті спадкодавця - наприклад, постійно проживали в квартирі померлого, були дитиною або мали повну / часткову втрату дієздатності. Як підтвердити цей факт? Можна надати довідку з ЖЕКу, місцевих органів, місць позбавлення волі і т.д.

Трапляється, що інші спадкоємці не приймають або відмовляються від майна. Якщо таке сталося, у вас є право подати заяву в 3-місячний термін з моменту такого неприйняття або відмови.

nasledstvo

Маючи вагомі причини неможливості здійснення дій в 6-місячний термін з моменту відкриття спадщини доцільно йти до суду. Бажаєте обійтися без позовної заяви? Тоді можна звернутися до інших спадкоємців з проханням про включення вас до кола спадкоємців. Причина пропуску строків в такій ситуації - абсолютно неважлива. У цій справі ключова роль відводиться доброї волі інших претендентів.

На практиці такий альтруїзм помічений практично не був.

Продовжуємо термін подачі заяви на спадщину через суд

Як оформити спадщину, якщо пропущений термін його прийняття? Кожен претендент, що обгрунтував поважність причин пропуску 6-місячного терміну, за рішенням суду може претендувати на майно померлого. Для цього йому потрібно подати позов до суднової інстанцію і представити документи, що підтверджують причину неможливості або ускладнення своєчасного здійснення дій.

Поважні причини пропуску строку прийняття спадщини:

  • людина не підозрював про існування заповіту;
  • важкі умови праці або робота за кордоном за контрактом;
  • серйозна і тривала хвороба спадкоємця;
  • знаходження в СІЗО або в'язниці;
  • значне відстань між місцем проживання претендента і померлого спадкодавця.

Як правило, відмови в позові зустрічаються не так часто. Якщо суд вважатиме задовольнити прохання позивача, буде призначений додатковий період для наслідування. Він обчислюється з моменту прийняття рішення судом.

При розподілі спадщини між іншими спадкоємцями, новому претенденту на майно покійного необхідно подати ще один позов до суднової інстанцію - про внесення змін до свідоцтва про спадщину.

Повторне прохання про продовження термінів спадщини

У разі, коли позовну заяву в суд про поновлення строку для прийняття спадщини було задоволено інстанцією, а спадкоємців у черговий раз не встиг подати заявку держнотаріусів, право на спадок буде втрачено раз і назавжди. Отже, при встановленні додаткового часу необхідно якомога швидше вжити правильні дії.

Що робити, якщо пропущений термін вступу в спадщину за заповітом?

Аналогічно зі вступом за законом новий претендент на спадщину подає позов до суду про продовження строків подання заяви або ж вирішує питання без залучення судновий інстанції.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect