Трудовий або цивільно-правовий договір

trudovoi dogovor

Наймаючи співробітників у компанію, що з'явилася або розширюється, необхідно укладати відповідні договори. На даний момент законодавство пропонує для оформлення відносин використовувати трудовий договір або цивільно-правову угоду. Вибрати потрібно тільки одне, тому в статті розглянемо основні відмінності і вигоди для роботодавця.

 

Чим відрізняється договір підряду від трудового зобов'язання?

В першу чергу соціальними гарантіями, які повністю відсутні в ГПД. У ТД вказані умови надання обов'язкової відпустки, оплачуваної лікарняного. Відрізняється і винагорода, яка виконуюча роботу сторона отримує в разі ГПД тільки за результат, а не регулярно. Додатковими умовами можуть бути прописані виплати, наприклад при прийомі етапів робіт.

Відповідно, роботодавцю належить тільки одержаний результат, а не процес, через що наполягати на дотриманні певного графіка не можна. Наймана сторона може виконувати обов'язки в зручний для себе час, підключати додаткових фахівців, передоручати роботу і бути частиною власної команди. На відміну від співробітників найнятих за трудовим договором, які зобов'язані самостійно виконувати функції чітко описані в посадовій інструкції, не перекладати обов'язки і розраховувати на регулярну місячну заробітну плату з нормованим графіком.

Робота за трудовим договором припускають сплату ЄСВ і ВС в розмірі 22% і 1,5%. Основною відмінністю в економічному плані є укладений договір з ГПД з ФОП, що передбачає самостійну сплату 22% бази на єдиному податку. Самі по собі цивільно-правові відносини не несуть в собі особливої вигоди для роботодавця, податкове навантаження приблизно однакова. Але самостійна сплата ЄСВ значно розвантажує підприємство, дозволяючи сконцентрувати ресурси на власному розвитку і перекласти виконання обов'язків на підлеглих.

Чим ще відрізняється трудовий договір і цивільно-правова угода?

Позитивні сторони для підприємства відкриваються в наступному:

  • ТД зобов'язує створити відповідні умови праці, встановлені законодавством, на відміну від ГПД, де все прописали самі сторони угоди;
  • характер прийому і звільнення на роботу значно полегшений, адже рамки ТК змушують отримувати додаткові дозволи, наприклад на роботу іноземців, повідомляти податковій орган, розривати відносини у відповідності з 40 і 41 КЗпП. На відміну від ГПД, який дозволяє вільно наймати іноземців, які не потрібно повідомляти податковий орган і перестати співпрацювати відповідно ч. 4 ст. 849, ч. 2 ст 852;
  • платити найманому співробітнику годі й відштовхуючись від мінімальної заробітної плати та не враховуючи відпускні. Додаткова вигода від укладення ГПД полягає в можливості не оплачувати ще й декретні або лікарняні.

Через перерахованих вище аспектів працівник може відмовитися від пропозицію оформитися без трудових відносин. Договір підряду з фізичною особою під ФОП накладає додаткові обов'язки на робочого, послаблюючи податкове навантаження. Державна фіскальна служба строго забороняє оформлення трудових відносин під виглядом ГПД. За факт приховування передбачений штраф в розмірі 30-кратної мінімальної ЗП.

Найчастіше з боку контролюючих органів неправильно оформлені співробітники виявляються:

  • методом перевірки підприємства і виявлення постійно продовжувальних відносин, регулярноі праці, занесення часу роботи в документах, табелях, наявність аналогічної посади в розкладі;
  • якщо зразок укладеного договору визнається складеним не належним чином (без зазначення термінів виконання, обсягів робіт, методу прийому, а сам документ посилається на посадову інструкцію);
  • якщо співробітник самостійно звернувся в судовому порядку для визнання відносин трудовими.

Вивчивши які права і обов'язки включаються в трудовий договір і цивільні зобов'язання, роботодавець зможе правильно визначити необхідний тип відносин і діяти відповідно до законодавства. Якщо у вас виникли питання - зверніться за номером телефону за першої консультацією трудового юриста. Своєчасний дзвінок - половина справи!

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect