Вивіз дитини за кордон без дозволу батька або матері

vyvoz rebenka iz ukrainy

Поліпшення добробуту дозволило багатьом родинам України відвідати сусідні країни і побачити світ. Навіть мами і тата одинаки отримують можливість показати своїм дітям культуру інших народів. Але іноді збори в поїздку виявляються досить нервовим заняттям, адже подорожі для маленьких громадян України строго регулюються законом.

Збираючись за кордон з дитиною, не забувайте: дітей до 16 можна вивозити за кордон лише, якщо обоє батьків згодні. Від мети поїздки вимога закону ніяк не залежить: не має значення, везете ви своє чадо на відпочинок або поправляти здоров'я, вам необхідно, щоб другий з батьків підтвердив, що він не проти подорожі.

Коли можна виїхати з країни без згоди 2-го з батьків

Нерідко трапляється, що малюка практично з дитинства виховує одна людина: найчастіше батьки, але, буває, що і матері відмовляються від дитини, але при цьому не оформляють документи юридично, залишаючись батьками. У цьому випадку за ними зберігається право вирішувати, де і як буде відпочивати їх «плоть і кров». Що робити, якщо необхідно організувати вивезення дитини з України без дозволу батька або матері? Законодавчо така можливість передбачається, але не завжди. Випадками, коли діти до 16 років можуть залишати Україну за згодою лише одного з батьків, називають:

 • відсутність українського громадянства. Якщо той з батьків іноземець або не має громадянства зовсім, його дозвіл не потрібен. Згідно із законом важлива думка тільки тих людей, які є громадянами України. Дитина, зареєстрована в іншій державі, також має право виїхати з України без додаткових паперів;
 • в документах батьків або дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України. Цей момент регулюється окремо і має свої тонкощі;
 • батько, який планував виплачувати аліменти, цього не робить і накопичив заборгованість не менше ніж за 4 місяці (факт заборгованості необхідно документально підтвердити).

Якщо ви і ваше чадо ні під один з цих пунктів не потрапляєте, доведеться оформити офіційний документ. Зазвичай в ньому вказано не тільки згода батька чи матері, а й маршрут поїздки і її часові рамки. Папір складається за стандартним шаблоном, тому з оформленням проблем зазвичай не виникає: головне, заручитися згодою всіх сторін і підготувати гроші для оплати послуг нотаріуса.

До юристів часто звертаються з питанням: чи можна відправити дитину за кордон без дозволу батька, якщо він не платить аліменти? Відповідаємо: можна. Несплата аліментів давно вважається одним з приводів, за якими батько позбавляється права вирішувати, куди і як буде їздити дитина.

Якими документами підтверджується, що дитина може виїхати з країни без згоди другого з батьків

Будь-який випадок, коли малолітній громадянину України дозволяється залишати країну без підписаного та нотаріального завіреного дозвільного листа, теж вимагає від батьків підготовки певних паперів. Так, підтвердити своє право вивозити за кордон малюка або навіть підлітка можна за допомогою одного з наступних документів:

 • довідка про народження, яка вказує, що батьківство чи материнство не встановлені;
 • довідка про те, що у матері або батька утворився значний борг по аліментах;
 • рішення суду, з якого ясно, що дитині дозволили покинути країну, або в якому вказана недієздатність батьків, відчуження у нього батьківських прав;
 • свідоцтво, яке вказує, що другого з батьків немає в живих;
 • рішення суду, в якому говориться, що другий батько пропав без вісті.

З будь-яким з цих підтвердження про вивезення дитини за кордон без дозволу матері або батька думати не доведеться - ніякі додаткові папери вам вже не потрібні. Але оформлення деяких довідок теж займе час і має свою специфіку. Якщо ви не впевнені, що зможете грамотно підготувати документи, краще звернутися за консультацією юриста.

Літні зміни: з 29 серпня можна буде відправити дитину за кордон без будь-яких дозволу батька / матері

З ініціативи Мін'юсту законодавчими органами було прийнято рішення спростити виїзд дітей на відпочинок в інші країни, якщо вони постійно проживають з одним із батьків, а інший приймає лише факультативне участь у вихованні. З 29 серпня 2019 року описане правило вступить в силу. Після цієї дати матері необов'язково буде думати, як оформити дозвіл на виїзд у відпустку для дитини за кордон без батька, якщо у неї є документ з суду або органу опіки, що підтверджує що неповнолітній громадянин проживає з нею на постійній основі.

У нового правила є кілька застережень: по-перше, людина, яка вивозить дитину за кордон на відпочинок, зобов'язаний повідомити другого з батьків про поїздку. По-друге, не можна планувати поїздку на термін більше 1 (одного) місяця.

Невелика тонкість: є країни, куди не можна в'їхати без згоди батька або матері. Тобто, з України виїхати ви зможете, а ось в країни Шенгену в'їхати - ні. Тому, якщо хочете відпочити за кордоном, а колишній чоловік не оформляє папери, шукайте в які країни не потрібен дозвіл другого батька. Зазвичай це вимога вказується в описі візи. Правила часто змінюються, тому дізнаватися їх краще за фактом, коли почнете планувати подорож.

Порада! Якщо вам буде потрібно виїхати з країни без згоди другого з батьків і поїздка розтягнеться на термін більше місяця, можна звернутися в суд. Заступник міністра пообіцяла, що такі справи будуть розглядатися не більше 2-х місяців. Інше питання, що у поїздки повинна бути причина, наприклад, медичні показання. Якщо причина недостатньо серйозна, прохання можуть не задовольнити або задовольнити частково.

vyvoz rebenka za granitsu

Як оформляється дозвіл на поїздку за межі країни без згоди другого з батьків

Довіреність, за допомогою якої родичу або батькові дається дозвіл на вивезення неповнолітньої дитини в іншу країну, оформляється у нотаріуса. Процедура займає менше півгодини. З документів потрібні:

 • ідентифікатор особистості для обох дорослих громадян (паспорт);
 • ідентифікатор дитини, а саме, свідоцтво про народження;
 • ІПН батьків.

Важливо! Якщо ви збираєтеся відправити своє чадо з родичем, довіреність повинні писати і мама, і тато. Якщо ж виїжджати з дитиною буде один з батьків, документ робиться тільки з боку другого.
Юридична консультація ILP в Харкові працює з сімейними справами вже багато років. Ми можемо не тільки пояснити, як зробити грамотне дозвіл на виїзд дитини за кордон без батька, а й знайти кардинальне рішення проблеми. Наприклад, ми провели чимало судів, за якими дитина переходив під повну опіку одного з батьків, і це знімало всі питання про дозволи. Але кожна ситуація унікальна, тому приходьте до нас, і ми розберемося, що саме потрібно в вашому випадку.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect