Як приватизувати квартиру, якщо помер основний квартиронаймач

key 2114455 960 720

Чинний Житловий Кодекс України говорить про те, що після смерті головного квартиронаймача будь-який прописаний на житлоплощі родич має право написати заяву про визнання відповідальним наймачем. Підставою для укладання відповідної угоди є договір соцнайму.

Тобто, якщо квартира не приватизована, а господар помер, вирішити питання з приватизацією можна. Один момент - сім'я повинна висловити свою згоду із запропонованою кандидатурою наймача. Коли добровільно питання успадкування муніципальної квартири вирішити не виходить, сім'я квартиронаймача має право звернутися до суду. Всі прописані в неприватизованій квартирі особи можуть проживати в ній і після смерті головного наймача, не здійснюючи додаткових дій.

Особливості проживання відповідно до умов договору соціального найму

Можливість розпоряджатися майном без обмежень громадянам України дає тільки право власності, але є ще договір соцнайму, що дозволяє проживати в квартирі. Документ передбачає передачу площі у тимчасове користування за встановлену плату. Договір соцнайму укладають дві сторони:

  • претендуючий на отримання житла громадянин;
  • наймодавець (як правило, власник житлового об'єкта, який належить муніципальному, державному фонду нерухомого майна).

Інтереси власника можуть представляти треті особи, управляюча компанія. Як об'єкт нерухомості розглядаються житлові приміщення - квартири або їх частини.

За договором соціального найму головному квартиронаймачу, його родичам надаються комфортні і безпечні умови життя. До членів сім'ї наймача належать його батькі, діти, подружжя (в тому числі цивільне або неофіційне). Кожен громадянин повинен прописуватися в договорі соціального найму - це обов'язкова вимога. Після народження дитини, розлучення квартиронаймачі повинні повідомити про зміну складу сім'ї комунальну службу. Що робити в разі смерті відповідального квартиронаймача, кому із спадкоємців дістанеться майно, і як все зробити правильно, далі.

Приватизація квартири після смерті власника: порядок дій

Якщо відповідальний квартиронаймач помер, а житло не приватизоване, оформити його у власність можна. Під квартиронаймачем або наймачем мається на увазі громадянин, якому раніше було видано ордер на приміщення.

Переоформлення квартири після смерті наймача передбачає зміну умов дії договору соціального найму. Новим квартиронаймачем може стати будь-який член сім'ї померлого за умови, що його кандидатура буде схвалена іншими прописаними родичами. Переоформлення квартири після смерті власника здійснюється в місцевому органі самоврядування. На прийом (записуйтеся заздалегідь) беріть згоду всіх прописаних на житлоплощі членів сім'ї, завірене у нотаріуса. Можливі варіанти розвитку подій:

  1. Родичі згодні з кандидатурою наймача, орган самоврядування схвалює заявку.
  2. Родичі не згодні з кандидатурою нового квартиронаймача та / або орган самоврядування відмовляє в зміні умов договору соціального найму. У такому випадку питання вирішується в судовому порядку.

Тобто, коли квартира не приватизована, а господар помер, потрібно вибрати нового власника. Для підтвердження його кандидатури потрібно буде відвідати ЖЕК і подати первинний пакет документів для приватизації. У ЖЕКу візьміть:

  • завірену начальником заяву на приватизацію з підписами прописаних;
  • довідку про поточний склад сім'ї, складену за формою.

Якщо помер власник квартири, закон дозволяє провести приватизацію в тому числі без ордера - головне, щоб були підтверджуючи право користування приміщенням документи. У пакет входять копії форм А і Б (беріть в ЖЕКу), довідки про склад сім'ї, прописки. Ті родичі покійного наймача, які прописалися в квартирі після 1992 року, повинні взяти довідку на колишньому місці проживання про те, що їх право на приватизацію ще діє (тобто не було використано). На свій розсуд відділ приватизації може запитувати оформлену в Ощадбанку довідку про те, що житлові чеки були використані в повній сумі.

Щоб закінчити переоформлення квартири після смерті власника в Україні, потрібно з пакетом паперів, зазначених вище, копіями ІПН, паспортів членів сім'ї звернутися до відділу місцевого органу самоврядування, який займається питаннями приватизації. Там же ви зможете замовити виготовлення технічного паспорта. Нагадуємо, що оформити службові квартири у власність не можна.

Терміни і ціни

Отримати виписку з реєстру про право власності можна протягом календарного місяця після подачі документів, але точний термін приватизації залежить від часу збору всіх довідок і паперів. На практиці у квартиронаймачів, що змінюють умови договору соціального найму, на процедуру йде 2-3 місяці.

Безоплатно у разі смерті наймача можлива приватизація житлової площі з розрахунку 21 м2 на кожного члена сім'ї плюс 10 м2. За надлишки площі потрібно буде доплачувати чеками або грошима з розрахунку 18 копійок / 1 м2.

Ймовірні причини відмови в проведенні приватизації

Як переоформити квартиру після смерті власника в Україні, ми розібралися, тепер подивимося, кому і чому можуть відмовити. Основні причини:

  • будинок не підлягає приватизації (дивіться статтю 2, частина 2 Закону «Про приватизацію»);
  • немає письмової згоди зареєстрованих на житловій площі осіб;
  • заявник проживав в гуртожитках менше 5 років або це були об'єкти спеціального призначення (службові);
  • потенційний квартиронаймач хворий на туберкульоз і потребує невідкладної медичної допомоги (після одужання запит можна переглянути).

Потрібна допомога?

Фахівці юридичної компанії International Legal Protection розкажуть вам, як переоформити квартиру після смерті головного наймача, проведуть процедуру приватизації, мінімізувавши ймовірні ризики відмови. Консультуємо з будь-яким житловим правових питань, ведемо проекти клієнтів «під ключ». Надається широкий перелік послуг, включаючи складання заповіту на оформлення спадщини (допомагає вирішити багато спірних питань до смерті). Ми знаходимося в Харкові, по телефону консультуємо жителів з усієї України.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect