Права на нерухомість в Україні в 2020 році

У 2020 році в Україні оновився закон «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У зв'язку з цим відбулися зміни в процедурі реєстрації права власності. Тепер воно підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухомість. Поради юристів по нерухомості допоможуть розібратися в особливостях, плюсах та мінусах введених змін.

Зміни в законі про нерухомість

До внесення змін до закону:

 • Право реєстрації договорів купівлі-продажу, обміну, дарування житла, прийняття спадщини належало тільки нотаріусам.
 • Інформація про об'єкти нерухомого майна, зареєстрованого до 1 січня 2013 року, вносилася в паперовий або електронний архів БТІ.
 • Нерухомість, зареєстрована після 1 січня 2013 року, вже внесена до Єдиного державного реєстру.

Після змін з 2020 року:

 • Розширився список осіб, які отримали доступ до Держреєстру. Тепер узаконити право на житло може не тільки нотаріус, а й акредитовані представники органів влади, аж до голови і секретаря сільради.
 • У Держреєстр крім відомостей про право власності на майно вносяться дані, необхідні для зв'язку з власником: електронна пошта і номер мобільного телефону. Додатково фіксуються відомості про вартість об'єкта нерухомості.
 • Внесення даних до Державного реєстру нерухомості стало платним. Нотаріуси попросять за операцію 300-500 грн., А в центрі адміністративних послуг вона обійдеться в 34 грн.

Поради та обґрунтування прав на нерухомість

Наш юрист по житлових справах роз'яснює, що новий закон не скасовує всі попередні документи на паперовому носії, які засвідчують право володіння житлом, всі вони як і раніше не втрачають юридичної сили. Якщо найближчим часом ви не збираєтеся продавати, заповідати або дарувати нерухомість, вносити дані до Єдиного державного реєстру немає необхідності, однак зробити це все ж бажано з наступних причин:

 • Для власного спокою. Внесені до електронного реєстру дані стовідсотково гарантують і підтверджують ваші права. Тоді як об'єкти, зареєстровані тільки в паперовому архіві, можуть стати здобиччю шахраїв, що спеціалізуються на перепродажу житлових об'єктів потай від власника. Захист житлових прав в цьому випадку зажадає чимало нервів і фінансових витрат.
 • Згодом перереєструвати майно все одно доведеться, якщо вам, то вашим спадкоємцям. Житлові адвокати радять не відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні, тому починайте займатися цим питанням.

З одного боку, нововведення спрощують порядок реєстрації, особливо для жителів малих міст і селищ. Тепер необов'язково записуватися в тижневі черги на прийом до нотаріусів, яких явно не вистачає в глибинці. Однак адвокат з питань нерухомості Максим Єрмоленко висловлює побоювання з приводу збільшення числа осіб, які отримали доступ до Єдиного державного реєстру нерухомості. Нотаріуси дорожать своєю репутацією і місцем роботи, яку виконують в рамках закону і з усією відповідальністю. Якщо ж оформленням документів почнуть займатися неспеціалісти, то неминуче зросте кількість помилок, а можливо і зловмисних дій, наслідком яких стануть постійні житлові спори і судові розгляди. Тому необхідно дуже відповідально поставитися до процедури акредитації осіб, які отримують доступ до внесення змін до Держреєстру. Також необхідно забезпечити відповідну технічну підтримку роботи сайту Держреєстру, щоб він справлявся з напливом збільшення кількості користувачів, не гальмував і не зависав.

Наш адвокат у сфері нерухомості відзначає, що нова цінова політика привела до необгрунтованого затягування процедури реєстрації. Раніше термінова реєстрація протягом 2-х годин була безкоштовною, то тепер за неї доведеться віддати 5 мінімальних зарплат (10 510 грн). Отримання права за добу виллється в дві хв. зарплати (4 204 грн), а за два робочих дня - в одну (2 102 грн). Адміністративний збір для погодилися чекати тиждень - 210 грн. За найдовший термін очікування в 14 робочих днів візьмуть 137,8 грн. Багато громадян за краще заощадити, що тільки на руку аферистам і шахраям.

Однак зміни порядку передбачають, що нотаріус або акредитований представник органів влади зобов'язані негайно реєструвати в базі даних наступну документацію:

 • рішення суду, що забороняють або скасовують заборону на вчинення реєстраційних дій;
 • заяви власників нерухомості про заборону вчинення реєстраційних дій;
 • заяви про відкликання заборони здійснення реєстраційних дій.

Як уберегтися від вивертів шахраїв

Перш ніж виходити на угоду купівлі-продажу житла, бажано врахувати наступні моменти:

 • Консультація юриста з питань нерухомості ніколи не буде зайвою. Фахівець допоможе перевірити законність угоди, грамотно скласти договір купівлі-продажу та інші документи, необхідні для державної реєстрації права власності.
 • Буде корисним контролювати статус своєї нерухомості за допомогою сервісів SMS-маяк і SMS-маяк Земля. Вони дозволяють негайно дізнатися про всі зміни, що вносяться до Держреєстру щодо вашої квартири, житлового будинку, дачі та інших об'єктів. Інформація прийде по СМС, на електронну пошту і в особистий кабінет користувача сервісу. Якщо ви або ваші представники не здійснювали ніяких угод, отримаєте консультацію адвоката по нерухомості і своєчасно подавайте позов до судових органів про скасування шахрайських дій.

Своєчасне звернення до перевірених фахівців позбавить вас від багатьох проблем, неприємностей і фінансових витрат.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect