Відшкодування моральної шкоди: як подати позов?

Щоб подати позов на відшкодування моральної шкоди, необхідно розібратися в деталях питання. Таке поняття, як моральна шкода, з'явилося в українських законах в 1993 році - і з тих пір активно використовується. Під нематеріальним (моральним) збитком розуміються певні наслідки від незаконних дій або бездіяльності третіх осіб або організацій. Передбачається, що таку шкоду можна заподіяти як фізичній, так і юридичній особі, ПП.

Позов про моральну шкоду: яким буває збиток

Судовий позов на моральну шкоду (ст. 23 ЦКУ) може відображати наступні види фізичних або моральних мук:

 • Зазнавання сильного болю при травмах або психологічних стресах.
 • Шкоди діловій репутації. З цієї причини відшкодування моральної шкоди часто запитують юридичні особи.
 • Придбання непрацездатності. Суміжний варіант - втрата місця роботи.
 • Інвалідність, що настала через неправомірні дії або бездіяльність інших осіб.
 • Збиток особистої репутації або оприлюднення таємних відомостей з особистого життя.
 • Втрата грошей та інших засобів до існування.
 • Переживання, пов'язані із загибеллю, втратою близьких людей. Так, родичі можуть зажадати відшкодування моральної шкоди при ДТП зі смертельними наслідками учасника.
 • Втрата можливості вільного переміщення.
 • Незаконні адміністративні, кримінальні та інші покарання, запобіжні заходи.

Іншими словами, якщо життя, гідність, здоров'я, майно або близькі людини знаходяться або знаходились під загрозою, в таких ситуаціях часто є підстави подавати позов про моральну шкоду.

Позов за моральну шкоду: як визначити розміри

Розмір грошового відшкодування в даному випадку визначається судом з урахуванням великої кількості факторів:

 • характер правопорушення - відшкодування моральної шкоди при крадіжці сильно відрізняється від такої ж шкоди, як при загибелі близької людини;
 • сила страждань - як психологічних, так і фізичних;
 • позбавлення потерпілого початкових можливостей або їх погіршення;
 • ступінь вини особи, від якої виходить збиток (в тому випадку, коли вина - підстава для компенсації);
 • ступінь зниження престижу, репутації позивача;
 • зусилля і час, необхідні позивачу для відновлення первісного стану і т. д.

Підкреслимо, що збитки, яких зазнав потерпілий, діляться на дві групи. Перша - це реальні збитки, тобто ті, з якими вже довелося зіткнутися, або які потерпілий точно понесе в майбутньому через ситуації, що склалися. Друга група - це збитки, пов'язані з упущеною вигодою. Сюди відносяться неодержані доходи, які фізична або юридична особа могла отримати, якби її права не були порушені іншими особами. Ось чому так важливо знати, як правильно написати і подати позов до суду - це допоможе не упустити можливості і не зменшити компенсацію від незнання нюансів.

Позивач, подаючи позов за моральну шкоду, може зажадати від відповідача ту суму, яку вважає достатньою для відшкодування моральної шкоди в грошовому еквіваленті. Суд розгляне розміри потенційних виплат з урахуванням безлічі деталей. Українське законодавство не передбачає, що в якості компенсації позивачеві можна виступати публічно і попросити вибачення.

Що необхідно довести позивачу при подачі позову на компенсацію моральної шкоди

Є деякі проблеми з описаним напрямком роботи. Мало заявити про моральну шкоду в адміністративному позові - її ще необхідно довести. І складність полягає в тому, що єдиних доказів не передбачено. Багато чого буде залежати від ситуації, тому не завадить допомога досвідчених юристів.

Ось тільки кілька прикладів доказів для різних видів шкоди:

 • Фізичні страждання. Наприклад, порядок відшкодування моральної шкоди заподіяної працівникові, може включати медичний огляд (довідка з лікарні), виписки з історії хвороби, висновок судово-медичного експерта. Також використовуються показання свідків.
 • Душевні страждання у зв'язку з образами і наклепом. Тут в якості доказів можуть надаватися письмові документи, відео-, аудіозаписи, показання свідків. Якщо такі психологічні страждання привели до проблем зі здоров'ям, знову будуть потрібні медичні висновки - в тому числі документи від психологів, психіатрів, в яких зафіксовано, що проблема ускладнилася в результаті конкретних обставин.
 • Страждання в результаті незаконного арешту, обмеження або позбавлення волі. Якщо розглядається відшкодування моральної шкоди незаконно притягнутим до кримінальної відповідальності, доказом може служити сам виправдувальний вирок. А розміри шкоди можуть доводитися тими ж медичними документами, висновками психіатрів і т. д. - в залежності від того, як ситуація відбилася на людині.
 • Психологічний збиток в разі втрати близької людини. Тоді відшкодування моральної шкоди в кримінальному процесі буде включати доказ близьких родинних зв'язків, установку характеру відносин між загиблим і позивачем. Тут важливі і показання свідків, завдяки яким можна встановити, наскільки хорошими і близькими були стосунки, чи вели люди спільне господарство, мали спільні інтереси.

У багатьох випадках необхідно проводити психологічну експертизу, особливо це стосується моральних страждань фізичних осіб, коли сприйняття шкоди може бути дуже суб'єктивним, а об'єктивних інструментів для його оцінки не так багато.

Зверніть увагу! Коли мова йде про моральну шкоду по майнових позовах, розмір виплат за нього не залежить від компенсації з приводу заподіяння майнової шкоди. Ці види компенсацій розглядаються за різними статтями і не можуть погашатися одна за рахунок іншої. Але відшкодування моральної шкоди не може бути меншим, ніж п'ять мінімальних зарплат.

Зустрічний позов: особливості подачі

Відповідачів часто цікавить, як подати зустрічний позов на моральну шкоду. Тут є кілька особливостей. По-перше, зустрічний позов обов'язково подається в тому ж суді, де йде справа про розгляд первісного позову. По-друге, для нього повинні бути певні підстави. Подача позивачем заяви на моральний збиток не є підставою для того, щоб відповідач подавав позов. Але в тому випадку, наприклад, якщо позивач сам поширює недостовірну інформацію і намагається зганьбити репутацію відповідача, останній має право подати позов про захист честі, репутації. Це непростий процес, тому в разі сумнівів необхідно проконсультуватися у юристів.

Подача позову про нематеріальної компенсації при ДТП

Якщо вас цікавить, як подати позов на моральну шкоду при ДТП, для початку необхідно дочекатися визначення винуватця цієї події. І тут є важливе уточнення: визначення провини необхідно не для того, щоб призначати чи не призначати моральну шкоду - а для того, щоб визначити її розміри точніше. Якщо при відшкодуванні моральної шкоди, заподіяної злочином, найчастіше наявність провини для стягнення грошової компенсації обов'язкова, то у випадку з ДТП ситуація інша. Передбачається, що нанесення шкоди здоров'ю або дії, якщо вони спричинили смерть людини, здійснювалися за допомогою засобу підвищеної небезпеки (автомобіля). А це означає, що власник такого транспортного засобу спочатку несе більше відповідальності і доказ провини тут не є основним.

З іншого боку, важлива і роль самого потерпілого. Якщо він отримав каліцтва в ситуації, коли сам допустив грубу необережність, то сума компенсації може значно зменшитися.

Також повторюється ситуація з доказами. Якщо моральна шкода пов'язана з ушкодженнями самого авто і вартістю його ремонту, це теж необхідно встановити. Додаються і документи, які пов'язані з ушкодженням здоров'я, психічного стану потерпілого - на основі всього цього і складається позов, зразок якого можна знайти у вільному доступі. Є свої нюанси і в тому випадку, якщо потрібне відшкодування моральної шкоди при ДТП зі смертельними наслідками - тут близьким людям знову доведеться доводити свою спорідненість і характер відносин із загиблим. Через таку кількість деталей рекомендується заручитися підтримкою професіоналів.

Кримінальний процес та відшкодування моральної шкоди

Під час кримінальних справ відшкодування моральної праці також часто практикується. Для винного таке відшкодування може вважатися пом'якшувальною обставиною, бути умовою для застосування амністії, заміни покарання на більш м'яке.

Але навіть припинення кримінального переслідування з причин, які не є реабілітуючими, не є підставою для того, щоб відмовити в відшкодуванні моральної шкоди. Це питання можна піднімати і після припинення кримінального переслідування - але судова практика показує, що робити це варто якомога раніше.

Своєчасне рішення важливо з кількох причин, наведемо два простих приклади.

Перший виглядає так: позивач виграв суд і тепер йому належить велика сума компенсації, яку відповідач буде виплачувати частинами. Але якщо до кінця цієї виплати відповідач помре або стане недієздатним, такі зобов'язання анулюються. Тобто позивач не отримає суму, на яку він міг розраховувати спочатку.

Другий приклад теж зустрічається - він полягає в тому, що відповідач може завдати моральної шкоди комусь ще, через що на нього будуть покладені додаткові зобов'язання. В результаті виплати першому позивачеві можуть стати менше або розтягнутися в часі набагато довше. Обидва варіанти - це наслідок того, що позивач не встиг вчасно скористатися своїм правом і отримати компенсацію від відповідача до появи додаткових, вкрай небажаних обставин.

Відшкодування моральної шкоди, заподіяної працівникові

Нематеріальну шкоду, заподіяну працівникові роботодавцем, теж повинна компенсуватися за українськими законами. Зараз встановлено, що якщо роботодавець не дотримується своїх обов'язків щодо забезпечення здорових, безпечних умов для співробітників і це тягне за собою негативні наслідки, така компенсація покладена або самому працівнику, або його правонаступникам за рішенням суду.

В якості наслідків виділяють:

 • придбання інвалідності;
 • виникнення професійного захворювання;
 • втрату працездатності;
 • серйозні психологічні травми.

Як і в інших випадках, моральну шкоду в адміністративному позові потрібно доводити позивачеві, тому будуть потрібні висновки медичних та інших комісій. Аналогічно з іншими ситуаціями суд визначає і розмір збитку - враховуються стан здоров'я позивача, тяжкість негативних змін в житті, в робочих процесах (наприклад, доведеться відмовитися від роботи), нанесення шкоди репутації працівника, а також ті зусилля і кошти, які будуть необхідні для повного відновлення після збитку.

У ряді випадків відшкодовувати збиток працівникові може не роботодавець, а страховий фонд.

Вимоги до позову: що важливо врахувати

Позовна заява складається за чітким зразком (є у вільному доступі), але важливо враховувати, без яких даних вона не може бути прийнята. У заяві обов'язково вказувати наступну інформацію:

 • найменування суду, в який подається позов;
 • П. І. Б. як позивача, так і відповідача, місця їх проживання і засоби зв'язку;
 • зміст вимог;
 • ціну позову;
 • виклад тих обставин, які обґрунтовують заявлені вимоги;
 • зазначення доказів або ж пояснення, чому докази не потрібні;
 • перелік додаткових документів, прикладених до позовної заяви.

Якщо позов не прийнятий, у позивача є п'ять днів на його виправлення - у разі, коли повторна подача здійснюється з виправленням всіх встановлених раніше помилок, терміном подачі позову вважають перший день звернення.

Терміни сплати моральної шкоди: як вони визначаються

Законом не встановлено єдині терміни виплат моральної шкоди - вони залежать від конкретної ситуації: завданої шкоди, фінансового становища відповідача та інших деталей. А ще суд в ряді випадків надає винуватцю відстрочку або розстрочку платежу. Рішення дуже індивідуальні.

Терміни можна визначити і за домовленістю з відповідачем на стадії виконання, для цього буде потрібно укласти мирову угоду, в якій будуть прописані всі деталі.

Порядок відшкодування шкоди

Щоб запустити процес, позивачеві необхідно через п'ять днів після набрання судовим рішенням законної сили отримати виконавчий лист і направити його до виконавчої служби. Далі порядок роботи з відповідачем буде визначати саме вона.

Якщо фіксується тривале невиконання судового рішення відповідачем, це теж вважають підставою для того, щоб стягнути моральну шкоду в додаток до того, що вже було визначено.

Позов до суду про заподіяння моральної шкоди: подати самому або довірити професіоналам?

Щоб пояснити всі нюанси, які стосуються того, як писати, подавати позови, як уникати поширених помилок і правильно відстоювати свої права, не вистачить і десяти таких публікацій. Завдання ускладнюється тим, що багато що залежить від змісту справи, наявних доказів та інших складових. Це той випадок, коли звернення до досвідченим юристам заощадить час, сили, гроші і дозволить домогтися кращого результату з можливих.

Компанія «International Legal Protection» пропонує свої послуги у вирішенні цього завдання. Більше 20 років досвіду і команда кращих юристів допоможуть розібратися з будь-якими документами, скласти позов навіть у складній ситуації і захистити свої права на 100%. Всім клієнтам гарантується повна конфіденційність тієї інформації, яку необхідно зберегти.

Не знаєте до кого звернутися за допомогою? Телефонуйте:
+38 (057) 765-88-88 , +38 (073) 064-06-07

(в екстрених випадках телефонуйте цілодобово)

Callback button image
Сервис звонка с сайта RedConnect